Stosowanie łączników w systemach ociepleń
2014-02-10
Nowe rozwiązanie w technologii dociepleń to (między innymi) pozbycie się łączników do mechanicznego mocowania termoizolacji.
Jeszcze do niedawna nie zwracano uwagi na straty ciepła z tym związane. Ale pamietajmy, że jeszcze do niedawna nie zwracaliśmy uwagi na straty ciepła w blokowiskach, nie docieplaliśmy poddaszy domów, kto przejmował się parametrami cieplnymi okien ?
Ekonomia nie zna litości. To właśnie przez nią , a może właśnie dzięki niej - zaczynamy zwracać uwagę na te "szczegóły".
Łączniki mechaniczne zamieniały naszą ścianę w sito transportując ciepło na zewnątrz.
Przekrój łącznika (jego trzpienia) to około 1 cm 2, na 250-cio metrowej elewacji mamy ich około 1000 szt . Daje nam to mostek termiczny o powierzchni 1000 cm 2. Nie zapominajmy o tym , że łącznik posiada tzw talerzyk o średnicy 7 cm, często tylko zapaćkany zaprawą klejową bo o frezowaniu i zatyczkach jeszcze wykonawca nie słyszał. Jest to dodatkowy emiter ciepła na zewnątrz, a 7 cm średnicy pomnożone razy 1000 daje do myślenia.
Z pomocą przychodzi termowizja. Szczegółowo i bezlitośnie wytyka nam nasze błędy: żle osadzone okna (bez opaski termicznej po obwodzie), wspomniane łączniki, świecące jak kęsy w hucie - listwy startowe wykonane z aluminium, widoczne pomiędzy płytami wypełnienia z zaprawy klejowej zamiast z piany PU i wiele, wiele innych. Ale to dobrze. Dzieki temu cały czas sie uczymy, poprawiamy to co złe i podążamy do przodu - a to jest najważniejsze.
W kolejnych artykułach :
Frezy do styropianu i zatyczki polistyrenowe
System docieplania dociepleń - łącznik RENOVADEX
Listwa z kapinosem - dlaczego warto stosować ?
Listwa przyokienna APU z siatką i uszczelką - co to jest i do czego służy ?
Super energooszczędny system Grafit-Fasada Super
Artykuły wkrótce - zapraszam
mgr inż. Robert Kazior
Dodał: AD